Sojčák (Lauri a Jaakko Ahonen) - Recenzia

by - 6.9.17

Lauri a Jaakko Ahonen, autori knižky Sojčák, sú súrodenci pochádzajúci z Fínska, kde za svoj debut a zároveň jedinú knihu v roku 2003 vyhrali ocenenie "Comic Book Finlandia".

Informácie o knižke:
Originálny názov - Jaybird
Autor - Lauri a Jaakko Ahonen
Vydavateľstvo - Argo
Žáner - Horor/Komiks


Príbeh Sojčák "rozpráva" o vtáčikovi, ktorý ani raz nevystrčil päty zo svojho domu, podľa slov jeho chorej mamy, naňho totiž vonku číha nebezpečenstvo a tak už od kedy bol malý sú okná ich domu zadebnené, aby znemožnili prístup do ich obydlia nepriateľským vtákom, ktorí by si na nich mohli pochutnať. Prečo som dala slovo rozpráva do úvodzoviek? Jedná sa totiž o komiks, nie však taký, kde by ste mali na každej stránke dajme tomu desať bubliniek, text v tejto knižke nájdete len zriedka. Príbeh by ste mali pochopiť aj bez neho, no mne zrejme ušla jeho pointa.


Celý príbeh pôsobí dosť pochmúrne a je z neho cítiť, aký je hlavný hrdina nešťastný, okrem tohto som asi z knižky nič iné nevyzistila. Fajn nápad je určite to, že je knižka (takmer) bez slov, no aby nápad fungoval, čitatelia by mu mali porozumieť, inak to tak nejak stráca význam a jedná sa len o obrázky v knižnej väzbe. Inak ešte si musím trochu rýpnuť, ako sa dá pomýliť autorové meno? Jednoducho keď je preklep vo vnútri knihy, je to aspoň trochu akceptovatelné, aj keď by sa to nemalo stať, vzhľadom na to, že ju čítalo niekoľko ľudí pred tým, ako bola poslaná do tlače, no toto je sila.

*1,5

Budem vďačná za každý komentár či zdieľanie.

You May Also Like

0 komentárov